تب‌سنج لیزری و کاربرد آن

تب‌سنج لیزری و کاربرد آن

تب‌سنج لیزری و کاربرد آن


اندازه‌گیری دمای بدن نیاز به یک ابزاری دارد که میزان انتقال بیماری را کاهش دهد. در این مقاله قصد داریم تب‌سنج لیزری و کاربرد آن را بررسی کنیم و اطلاعاتی را در اختیار شما قرار دهیم. 

تب‌سنج لیزری یک دماسنج مادون قرمز است که با نام ترمومتر نیز شناخته شده است. تب‌سنج‌های لیزری معمولا در مراکز درمانی و مطب‌ها وجود دارند و به علت کارایی بالایی که دارند در این مکان‌ها یافت می‌شوند. 

تب‌سنج لیزری با فاصله‌ی بسیار کم رو به روی پیشانی قرار می‌گیرد و پس از سه ثانیه دمای بدن فرد را نمایش می‌دهد. 

یکی از مزایای این تب‌سنج‌ها این است که با پوست فرد ارتباط مستقیم نمی‌گیرد و می‌توانیم بدون نگرانی دمای بدن هرفرد را اندازه‌گیری کنیم. تب‌سنج لیزری همان ترمومتر مادون قرمز است و طبق جنب و جوش مولکول های هوا و یا اجسام با حرارت و دمای بالا نوعی انرژی مادون قرمز تولید می‌کند و به کمک تب‌سنج لیزری جذب می‌شوند و سپس به سیگنال‌های الکتریکی تبدیل می‌شوند.

تب‌سنج‌ها انواع مختلفی دارند، از جمله می‌توان به تب‌سنج جیوه‌ای، تب‌سنج درون گوشی، تب‌سنج لیزری و… اشاره کرد. 

تب‌سنج لیزری تفنگی:

استفاده از تب‌سنج‌های لیزری تفنگی بسیار آسان و ساده است. پس اندازه‌گیری هر دما، صفحه‌ی نمایشگر آن به سه رنگ مختلف تغییر پیدا می‌کند که رنگ‌های آن سبز،نارنجی و قرمز هستند. 

ویژگی‌های تب‌سنج لیزری: 

  • بدون نیاز به تماس با پوست دمای بدن را اندازه‌گیری می‌کند. 
  • درجه‌ی حرارت را در دو واحد سانتی‌گراد و فارنهایت نمایش می‌دهد. 
  • دارای آلارم هشدار وجود تب می‌باشد.
  • دارای صفحه نمایش LED است. 
  • قابلیت تنظیم نور دارد. 
  • دمای بدن انسان را بسیار دقیق محاسبه می‌کند.
  • قابلیت خاموش شدن خودکار را نیز دارد. 
  • قیمت آن بسیار مناسب است و گارانتی دارد. 

نکته: وقتی از تب‌سنج لیزری استفاده می‌کنید حتما لنز آن را تمیز نگه دارید و دقت کنید تا به لنز آن آسیبی وارد نشود زیرا باعث مختل شدن کارکرد آن می‌شود. 

کارکرد تب‌سنج لیزری چگونه است؟

فاصله‌ی اندازه‌گیری دما را با توجه به نسبت فاصله به نقطه یا تب‌سنج لیزری انتخاب کنید. با کمک تب‌سنج لیزری از فاصله 12 متری نیز امکان اندازه‌گیری دمای مدور را به قطر 1 متر از آن جسم را دارید. 

سخن آخر:

در این مقاله در مورد تب‌سنج لیزری و کاربرد آن صحبت کردیم و مطالبی را در اختیار شما عزیزان قرار دادیم جهت مطالعه‌ی مقالات بیشتر به بخش مقالات وبسایت بارکد کالا مراجعه کنید و از مطالب آموزنده‌ی ما بهره‌مند شوید.

admin
ارسال دیدگاه